Ekonomi

Kurumlar Vergisi indirim ve muafiyetleri için %10 deprem yönetmeliği

TBMM Genel Kurulu’nda ilk 12 maddenin kabul edildiği birinci bölümde, depreme ilişkin önlem önerileri doğrultusunda düzenlemeler yapıldı.

2022 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde deprem nedeniyle kurumlar vergisi matrahından indirime konu olan istisna ve indirim tutarlarından deprem nedeniyle bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 10, deprem nedeniyle bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 5 oranında indirim yapılacak. Yurt dışından elde edilen kazançlar.

Bu düzenlemeye göre, vergi transfer faydaları ilişkilendirilmeyecektir. İlk taksit kurumlar vergisinin son ödeme süresi içinde, ikinci taksit ise bu süreyi takip eden dördüncü ayda ödenecektir. Ayrıca bu vergi, tüketim ve indirim olarak dikkate alınamaz ve herhangi bir vergiden mahsup edilemez. Sallama bölgesindeki kurumlar vergisi mükellefleri de ek vergiden muaf olacak.

İşverenlerin depremzedeler için 31 Temmuz’a kadar yapacakları 50 bin liraya kadar olan birebir ve nakdi yardımlar vergi ve SGK primlerinden muaf olacak.

Mücbir sebep ilan edilen 11 il ve bir ilçedeki kurumlar vergisi mükellefleri ayrıca vergi ödemeyecek.
02.06.2023 tarihi itibari ile Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa İlleri ile Sivas’ın Gürün İlçesinde kurumlar vergisinden mükellef olanlar muaftır. ek vergiden.

canik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu